General Food, Vegetarian

Samosa or Sanbose

 

Samosa or sanbose is the famous food of south of Iran.
Sambosa made of lavash bread,red meat, scented vegetables,potato,red peper and spice.

 

 

In the past they were boiles sambose but now people deep fried sambose.
In the south of khorasan still they boil the sambose as delicious pottage in the villages. It is common in this area and some provinces in south of Iran.

 

 

This is kind of special foods of middle east but they are different in recipes and we have this food in south of Iran as an Iranian traditional food with spicy taste .
This food has different recipes and some of them made from vegetables as a special food for vegetarians .

 

Writer : Narges Dinarvand

 

 

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

غذاهای رایج, گیاه خواری

سیری بر سمبوسه؛ فست فود ایرانی

سمبوسه

 

سنبوسه یا در اصطلاح عامیانه سمبوسه خوراکی است که با خمیر پهن شده تهیه می‌شود و میان آن را با گوشت کوبیده و پیاز و ادویه پر می‌کنند و در روغن طبخ می‌نمایند.
توریسم پرشیا ـ سنبوسه که امروزه ما می‌شناسیم، سنبوسه‌ای است از ایران به هند راه یافته و با تغییر شکل و مزه دوباره از طریق شهرهای جنوبی به ایران و اکثر نقاط دنیا معرفی شده است.

 

 

سنبوسه در اصل خوراکی متعلق به خطه خراسان و خراسان جنوبی بوده است که از آن برای تهیه آش معروفی به نام جوش‌پره یا آش جوشواره استفاده می‌شده است. به این ترتیب که نخود کوبیده را به همراه ادویه‌جات و پیاز خرد شده در لای خمیر می‌پیچیدند و فشار می‌دانند تا کاملا صاف و سفت شود و آن را در آب می‌پختند. قدیمی‌ترین اشارات مکتوب به این خوراک در کتاب تاریخ بیهقی در بین سال‌های ۱۰۳۵ تا ۱۰۴۵ میلادی آمده است که درباره بخشی از حکومت غزنویان است، این چنین اشاره شده است که : ((ندیمان را بخواند و امیر، شراب و مطربان خواست و این اعیان را به شراب باز گرفت و طبق‌های نواله و سنبوسه روان شد.))
در اوایل قرن سیزدهم سنبوسه توسط تجار و بازرگانان مسلمان از خراسان به هند رسید و با کمی تغییر در دستور تهیه آن به یکی از خوراک‌های محبوب آنان تبدیل شد.

 

 

امیر خسرو دهلوی شاعر پرآوازه پارسی‌گویی هند در اوایل قرن سیزدهم از سنبوسه به عنوان خوراکی محبوب در بین درباریان و اشراف یاد می‌کند. همچنین در اوایل قرن چهاردهم ابن بطوطه در سفرنامه هند از سنبوسه به عنوان یک خوراک کوچک که با گوشت کوبیده، پیاز، بادام، گردو و ادویه و ترشی‌جات تند در خمیر تهیه می‌شود، یاد می‌کند.
بنا بر نظر متخصصان کلمه سنبوسه ریشه در زبان آریایی دارد و در اصل به نام سمپوتزه بوده است.

سمپوتزه خوراکی بسیار شبیه ساندویچ یا همتای آن بوده است که به عنوان وعده غذایی اصلی شناخته نمی‌شده است.

با گذشت زمان واژه سمپوتزه به سنبوسگ یا سنبوساگ تغییر یافته در نهایت به سنبوسه رسیده است.
در نهایت امروزه سنبوسه را به عنوان خوراکی که با نان لواش، گوشت چرخ‌کرده، سیب زمینی، سبزیجات و ادویه تهیه می‌کنند و در روغن سرخ می‌نمایند، شناخته می‌شود.

امروزه سنبوسه شهرت جهانی دارد و جدا از منطقه خاورمیانه، هند و شمال آفریقا در بسیاری از کشورهای دنیا طبخ و بفروش می‌رسد.

در بسیاری از نقاط دنیا سنبوسه را با نام هند می‌شناسند و تمام سنبوسه‌های امروزی در اشکال مختلف را از مشتقات سنبوسه هندی می‌دانند.

 

برای تهیه ی این غذای خوشمزه بر روی نگاره ی زیر کلیک کنید.

دستور پخت و طرز تهیه

نویسنده : نغمه دزفولی 

 

 

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *